AFFFAIR

Afffair is a Turkish brand with a global vision and touch, born from the “Contemporary Classic” inspiration of two talented designers: Azerbaijani Rufat Ismayilformer top model and garment producerand Ali Behnam Bakhtiar, born in Persia from two iconic historical dinasties, who started his career in Paris developing creative projects for top Couture Houses.
 
The brand is based in Istanbul, a cosmopolitan city that conveys a melting pot of inspirations on the crossroads between East and West. Afffair masters the art of assembling all of these creative impulses and translating them into a unique DNA that evolves into a modern, distinctive, and fresh “dandyesque” style. The Collection is extremely comfortable, giving the man that wears it freedom of movement yet timeless elegance.
 
Afffair is inspired by a man with a great sense of sophistication. He is a modern dandy and a charismatic figure who naturally attracts attention by his strong character and enigmatic personality. He likes to reflect his style in every aspect of his life, from the sporty to the sartorial looks.
 
Afffair comes from an apparel and leather production heritage. This valuable experience and vertical capabilities allow the brand to control the value chain from the creative process, design, and production development of new and innovative materials, allowing them to create a “state of the art” garment that will become an instant object of desire.
 
The brand is extremely sensitive with social responsibility issues. The Afffair foundation was created with the purpose of supporting key projects that will make this world a better place for future generations.
 
 
Afffair, global vizyona ve dokunuşa sahip yetenekli tasarımcılardan Azerbaycanlı eski model Rufat Ismayil ve kariyerine Paris’teki Haute Couture markalar için kreatif projeler yaratarak başlayan Ali Behnam Baktihar tarafından kurulan bir Türk markasıdır. Markanın merkezi doğu ve batının sentezine ev sahipliği yapan kozmopolit İstanbul’da yer almaktadır.
 
Afffair, uzmanlıkla tüm bu yaratıcı etkileri bir araya getirerek eşsiz bir marka kimliği oluşturuyor. Modern, farklı ve taze bir stil sunuyor. Afffair, giyenlere hareket özgürlüğü ve zamansız bir eleganlık veren rahat koleksiyonlar hazırlıyor.
 
Afffair erkeği son derece sofistike, modern, karakteri ve gizemli kişiliği ile tüm dikkatleri üzerine çeken karizmatik bir yapıya sahip. Hayatın her yönünü sportif ya da klasik stili ile yansıtıyor.
 
Afffair, hazır giyim ve deri üretimindeki değerli deneyimini ve en üst düzeydeki yeteneğini, markanın yaratıcı süreçlerine ve tasarıma maksimum seviyede yansıtıyor. Aynı zamanda anında arzu objelerine dönüşecek sanatsal parçalar ortaya çıkarıyor.
 
Marka sosyal sorumluluk konularında da son derece duyarlı. The Afffair Vakfı yeni nesillere daha güzel bir gelecek bırakabilmek adına birçok projeyi destekliyor.

 

AFFFAIR: Runway Video (Fall 2015)
×
Sign Up
×