ÖZLEM KAYA

Istanbul-born fashion designer Özlem Kaya entered the Mimar Sinan University Fine Arts Textile Department in 1995. While studying, she met Hakan Yıldırım and started her professional career. Throughout the 6-year period, she took an active role in preparing collections, customer relations in and out of the country, fair organizations, as well as runways. After parting ways with Hakan Yıldırım in 2004, she opened her atelier the same year in September.
 
She designs mainly dresses and blouses in her collections and thinks dresses are saviors in a woman’s wardrobe. Comfortable pieces that can be paired with accessories without much effort reflect her style. The woman of her imagination is romantic, sometimes strong, sometimes feminine, and nostalgic at the same time. She is a designer who expresses that she is inspired by life experiences, and influential people and events. She states that her strongest muses are from history, the development of mankind, and periods of inventions. She enjoys creating looks for advertisements, film, and theater which add a different vision and dimension to her creations.
 
 
İstanbul doğumlu olan Özlem Kaya 95 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümüne girdi. Eğitimi sırasında Hakan Yıldırım’la tanıştı ve iş hayatına adım attı. Altı sene süresince koleksiyon hazırlığından, müşteri ilişkilerine, yurt içi ve dışında çeşitli fuar organizasyonlarında, defilelerde bir fiil yer aldı. 2004 Mayısında Hakan Yıldırım‘la iş anlamında yollarını ayırdı, aynı yılın Eylül ayında kendi atölyesini kurdu.
 
Koleksiyonlarında ağırlıklı olarak elbiseler, bluzlar kullanıyor ve elbiselerin kurtarıcı olduğunu düşünüyor. Altına veya üstüne bir şey düşünmeden aksesuarlarla değişik şekillere sokabileceğimiz rahat parçalar tarzını yansıtır. Hayalindeki kadın romantik, bazen dişi, bazen güçlü ve aynı zaman da biraz nostaljik. Yaşanmışlıklardan bazen duygulardan bazen de yaşadığı döneme iz katmış olay ya da kişilerden ilham aldığını söyleyen tasarımcının en kuvvetli ilham kaynağı tarih, insanlığın gelişim ve keşfetme dönemleri. Koleksiyonu dışında sık sık reklam, film ve tiyatro kostümleri de hazırlamaktan zevk aldığını bunun ona farklı bir vizyon kazandırdığını ifade eder.

ÖZLEM KAYA: Mini Runway Video (Fall 15)
ÖZLEM KAYA: Runway Video (A/W 2014)
ÖZLEM KAYA: Runway Video (S/S 14)
ÖZLEM KAYA PRESENTED BY MERCEDES-BENZ: Runway Video (A/W13)
×
Sign Up
×