RAISA & VANESSA

Born in 1986 in Istanbul, Raisa and Vanessa Sason had fashion in their DNA. They designed their first ever bag at the age of 15, and both twins knew design was their passion. They went on to study art in high school and Theatre and Costume at the prestigious London College of Fashion. A background knowledge and love of theatre costumes can still be seen today in every season’s collection. Creativity lies deep within Raisa and Vanessa’s designing minds, and they use this not only in their design but in all forms of communication: the brandbook, fashion shows, body language, lookbooks and videos - every single part of R&V’s world is designed to wow the viewer.
 
By the age of 20, the twins were designing bags and belts for a polo team in Dubai, and that same year, they produced their first ever bikini collection, which was sold in some of Turkey’s most exclusive brand stores. In their first fashion show the girls were inspired by stained glass from churches and incorporated this into their work by creating glass belts for the models. The structural gothic buildings and the richness of the ornaments within the strong architectural lines where then as now the foundations of Raisa & Vanessa’s creativity.  Their fashion domination of Europe had begun.
 
Their signature style includes dark, strong, structural yet sexy designs which make a woman powerful in her own skin. Already the twins have dressed countless models, singers and international celebrities.
 
Now, both Raisa and Vanessa have been designing collections for Pret-a-Porter and Haute Couture, and have produced the most breathtaking runway shows to present their collection at Istanbul Mercedes-Benz Fashion Week for four seasons running. Both sisters are members of the Turkish Designers Association.
 
 
Raisa ve Vanessa Sason 1986’da İstanbul’da doğdu. En büyük tutkuları moda olan kız kardeşler ilk çantalarını 15 yaşında tasarladı. Lisede aldıkları sanat eğitiminin ardından, London College of Fashion’da Tiyatro ve Kostüm tasarımı eğitimi alan ikizler, eğitimleri ile kazandıkları teatral estetiği her sezon koleksiyonlarına farklı öyküler ile başarıyla yansıtmaktadır.  Yaratıcılıklarını marka iletişimlerinin her kolunda hissettiren tasarımcılar, Mercedes-Benz İstanbul Moda Haftası için hazırladıkları defileler, brandbook ve lookbook’lar ve videolar ile bir bütün olarak takipçilerini büyüleyen güçlü bir marka yaratmayı başardı.
 
Henüz 20 yaşında Dubai’de bir polo takımı için kemer ve çanta tasarlayan ikizler, aynı yıl; ülkenin en prestijli butiklerinde satılacak ve büyük ses getirecek ilk bikini koleksiyonlarını da ürettiler. İlk defilelerinde koleksiyonlarını tasarlarken onları etkileyen vitray sanatını modellere cam kemerler takarak yansıttılar. Benzersiz estetik anlayışlarının özünde; gotik mimari, barok desenler ve Avrupa tarihi ile yaratılmış güçlü kadınlar yatıyor. Raisa ve Vanessa bu güne kadar sayısız model, şarkıcı ve sanatçıyı giydirdi. 
 
Kendileri ile özdeşleşen tarzları; keskin ve güçlü hatları, kendi bedeninde rahat ve güçlü hisseden kadınlardan ilham alıyor.
 
Raisa ve Vanessa 4 sezondur, Haute couture ve pret a porter koleksiyonları ile Mercedes Benz İstanbul Moda haftasında izleyicilerin nefeslerini kesen defileler hazırlıyor. İki kız kardeş Türk Tasarımcılar Derneği üyesidir.

RAİSA - VANESSA SASON: Runway Video (Fall 15)
RAISA & VANESSA SASON: Runway Video (S/S15)
RAİSA-VANESSA SASON: Runway Video (A/W 2014)
RAISA - VANESSA SASON: Runway Video (S/S 14)
×
Sign Up
×