TUBA ERGİN

Having completed her high school education in Chicago, US, Tuba Ergin took fashion design courses at the Art Institute of Chicago. In 2000, she completed a Fashion Design and Marketing diploma program at La Salle Academy.
 
Since 2002, Ergin has provided consultancy and collection services to brands in Turkey, including Network, US Polo, Lacoste, and Koton. In 2010, she created her own brand called Garden Of Denim Design, G.O.D.D., and started to sell her designs at private boutiques in 7 countries after participating in the Cph, Premium, Who’s Next and White exhibitions. Creating her own ''TUBA ERGIN'' brand in 2013, she started to actively participate in Istanbul Fashion Week. She prepared the capsule collection "Tuba Ergin for Desa" in cooperation with the Desa brand. As one of the 7 Turkish designers selected by Vogue Italy and Turkish Leather Brands, Ergin published her collections in L'UOMO VOGUE and VOGUE Italia.
 
Tuba Ergin designs her collection for extraordinary, strong, environment-sensitive and refined women, and stands out with her innovative, experimentalist, and wearable designs. The designer is inspired by all kinds of arts, natural materials, technology, and street cultures.
 
 
Lise eğitimini ABD'nin Chicago kentinde tamamlayan Tuba Ergin, "Art Institute of Chicago’da moda tasarım dersleri aldı. 2000 yılında La Salle Academy'nin Moda Tasarımı ve Pazarlaması diploma programını bitirdi. 
 
2002 yılından bu yana Türkiye'de Network, US Polo, Lacoste, Koton gibi markalara danışmanlık ve koleksiyon hizmeti verdi. 2010 yılında kendi markası Garden Of Denim Design; "G.O.D.D."ı kurdu ve Cph, Premium, Who’s Next ve White fuarlarına katılarak, tasarımlarını 7 ülkede özel butiklerde satmaya başladı. 2013 yılında ''TUBA ERGIN'' markasını yaratarak, İstanbul Moda Haftası’nda aktif olarak yer almaya başladı. Desa markası ile işbirliği yaparak "Tuba Ergin for Desa" kapsül koleksiyonu hazırladı. İtalya Vogue ve Deri Tanıtım Vakfı'nın seçtiği 7 Türk tasarımcısından biri olarak L'UOMO VOGUE ve VOGUE Italia dergilerinde koleksiyonları yayınlandı.
 
Koleksiyonlarını sıradışı, güçlü, çevreye duyarlı ve rafine kadınlar için tasarlayan Tuba Ergin, sanatın her türü , doğal malzemeler, teknoloji ve sokak kulturlerinden ilham alıyor. Tasarımlarında inovasyon, deneysellik, giyilebilirlik ön plana çıkıyor.

 

TUBA ERGİN: Runway Video (Fall 15)
TUBA ERGİN: Runway Video (S/S15)
TUBA ERGİN: Runway Video (A/W 2014)
TUBA ERGİN: Runway Video (S/S 14)
TUBA ERGİN: Presentation Video (A/W13)
×
Sign Up
×